مهدی بخشنده رییس اتحادیه صادرکنندگان: قزوین نیازمند آزمایشگاه اندازه گیری سموم کشاورزی است

24 مرداد 1398
منتشرشده در اخبار اتحادیه

 


 

 

 

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان قزوین اعلام کرد : برای داشتن محصولاتی با استانداردهای صادراتی نیازمند آزمایشگاه اندازه گیری بقایای سموم شیمیایی در محصولات کشاورزی هستیم و خواستار کمک مسئولان برای ساخت این آزمایشگاه خواهیم بود.

 
 

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان قزوین اعلام کرد : برای داشتن محصولاتی با استانداردهای صادراتی نیازمند آزمایشگاه اندازه گیری بقایای سموم شیمیایی در محصولات کشاورزی هستیم و خواستار کمک مسئولان برای ساخت این آزمایشگاه خواهیم بود.

مهدی بخشنده روز پنجشنبه در چهاردهمین جلسه هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان که با حضور استاندار ، نمایندگان مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی ، مدیران دستگاههای اجرایی ذیمدخل در امر تولید و بهداشت محصولات کشاورزی و جمعی از صادرکنندگان و صنعتگران محصولات کشاورزی استان برگزار شد افزود: وجود باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی بیش از استانداردهای مورد نظر کشورهای صادراتی، یکی از موانع صادرات این محصولات به شمار می رود.

وی اظهار داشت: در مواردی مشاهده شده که پس از یک و نیم سال باقی مانده سموم در برخی محصولات صادراتی وجود داشته است که این موضوع تاثیر منفی در روند صادرات محصولات کشاورزی به دنبال دارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی قزوین همچنین افزود: باقی مانده سموم بر روی محصولات کشاورزی، فرصت صادرات آنها را از بین می برد.

بخشنده گفت: متاسفانه سموم غیرمجاز به آسانی در دسترس است و آموزش چندانی نیز پیرامون این موضوع به کشاورزان ارایه نمی شود که علاوه بر تهدید برای صادرات محصولات کشاورزی، یک تهدید بزرگ تر نیز برای سلامت شهروندان به شمار می رود.

وی اظهار داشت: امیدواریم برای مقابله با این موضوع نهضتی از سوی دستگاه های متولی از جمله دانشگاه علوم پزشکی، جهاد کشاورزی و استاندارد و همچنین صداوسیما و دیگر رسانه ها شکل بگیرد

 

در ادامه مهندس زاهدی استاندار قزوین طی سخنانی اظهار داشت : ما در استان روی کیفیت و سلامت محصولات تولیدی کم کار کرده‌ایم

استاندار قزوین گفت: روی کیفیت و سلامت محصولات تولیدی کم کار کرده‌ و بیشتر به ظاهر توجه داشته‌ایم و این رویه را باید تغییر دهیم.

ایشان تاکید کرد: فعالیت در حوزه کیفیت محصولات و کالاهای تولیدی کار سختی است اما به لحاظ شرعی و قانونی وظیفه داریم تا در جهت ارتقای این بخش تلاش کنیم.

وی با اشاره به نیاز مبرم کشور به توسعه صادرات غیرنفتی،اظهار داشت: اگر کیفیت و سلامت محصولات کشاورزی و فرآورده های غذایی را بالا ببریم با کم ترین میزان برگشت کالاهای صادراتی روبرو خواهیم شد.

استاندار قزوین گفت: ملاک هر کشور در حوزه استاندارد متفاوت است بنابراین باید تلاش کنیم تا محصولات خود را با بیشترین میزان کیفیت و با استانداردهای جهانی تولید کنیم تا با مانع صادراتی روبرو نشوند.

وی در خصوص مشکل باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی که مانع صادرات شده و در این نشست توسط رئیس اتاق بازرگانی به آن پرداخته شد نیز گفت: باید با توزیع کنندگان سموم غیرمجاز که سلامت مردم را به خطر می اندازند قاطعانه تر برخورد شود و همچنین کشاورزان آموزش های لازم را در خصوص استفاده از سموم و کود مجاز و مناسب ببینند.

زاهدی اظهار داشت: برای تحقق این موضوع باید از ظرفیت رسانه ها و فضای مجازی به درستی استفاده شود.

خواندن 51 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 24 مرداد 1398 ساعت 10:31

اتحادیه صادرکنندگان استان قزوین

آدرس:
قزوین فلسطین شرقی، روبروی بانک مسکن، کوچه دیانت، پلاک 97، طبقه سوم، واحد 5
کدپستی:
3415688744
ساعات کار:
شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 16 پنج شنبه از ساعت 8 الی 12
تلفن:
33362943(028)
فکس:
33362983(028)
ایمیل:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به اتحادیه صادرکنندگان استان قزوین می باشد